سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
فارسیEnglish

دسترسی سریع

دفاتر و شركت‌ها

شركت زغال سنگ البرز مرکزی

5- 42424001-011
42422590-011 - 42424015-011
info@cacco.ir
www.cacco.ir
مازندران، سوادکوه، کیلومتر 185 محور سوادکوه، روبروی پلیس راه سوادکوه کدپستی: 4791649498
تاریخچه ثبت شرکت:

شرکت سهامی خاص معادن زغال سنگ البرز مرکزی در تاریخ 31 شهریور ماه 1353 تحت شماره 19691 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و متعاقباً به موجب صورتجلسه مورخ 23 مرداد ماه سال 1370 مجمع عمومی فوق العاده، دفتر مرکزی شرکت را از تهران به شهر زیرآب منتقل و در تاریخ 5 مهر ماه 1371 تحت شماره 192 در اداره ثبت اسناد سوادکوه به ثبت رسیده است.

تاریخچه فعالیت اکتشافی و بهره برداری شرکت:

شرکت زغال سنگ البرز مرکزی در استان مازندران در شهرستان سوادکوه و در کیلومتر 185 جاده تهران قائمشهر در یال شمالی سلسله جبال البرز واقع شده است. اطلاعات اولیه در رابطه با وجود زغال سنگ در منطقه زیرآب به سال های 1310-1313 به هنگام ایجاد راه آهن سراسری تهران-شمال بر می گردد. اولین بهره برداری از معادن زغال سنگ کنیج کلا پیرو اکتشاف اولیه در سال 1314 به هنگام احداث خطوط راه آهن سراسری با تشکیل شرکت زغال زیرآب بوسیله وزارت اقتصاد وقت در زیرآب محقق گردید. در سال 1338-1341 جهت شناخت دقیق و تکمیل اطلاعات، عملیات اکتشافی توسط شرکت دماگ آلمان شروع گردید. و از سال 1347 زمین شناسان شرکت ذوب آهن ایران، با همکاری کارشناسان روسیه اکتشافات را ادامه دادند. که نهایتاً در سال 1350 به بهره برداری از معدن کارمزد در این منطقه انجامید. از این جهت معادن شرکت زغال سنگ البرز مرکزی را می توان از قدیمی ترین معادن زغال سنگ ایران دانست.

موقعیت جغرافیایی شرکت:

ناحیه زغالدار البرز مرکزی در دامنه شمالی رشته کوه در مازندران واقع شده که در شرق از طول جغرافیایی 54 درجه از گلوگاه و بهشهر و در غرب از طول جغرافیایی 50 درجه و 15 دقیقه رامسر می گذرد و از شمال به فرورفتگی های دریای خزر به عرض جغرافیایی 36 درجه و 45 دقیقه و از جنوب به خط قراردادی سمنان به تهران به عرض جغرافیایی 25 در جه و 40 دقیقه محدود می شود. طول گسترش این ناحیه زغالدار حدود 300کیلومتر و عرض آن حدود 100 کیلومتر که تقریباً مساحت 30 هزار کیلومتر مربع از استان را در بر میگیرد.

شرکت زغال سنگ البرز مرکزی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره زغال سنگ کک شو کشور می باشد. این شرکت در راستای فعالیت های خود هم اکنون زغال سنگ کک شوی خام را از معادن بخش خصوصی خریداری و پس از فرآوری درکارخانه زغالشویی و تبدیل به زغال سنگ کنسانتره از طریق خطوط راه آهن سراسری و حمل و نقل جاده ای به کارخانه های ذوب آهن اصفهان و کارخانه کک سازی زرند ارسال می کند.

در راستای طرح های توسعه معادن زغال سنگ البرز مرکزی، اکنشافات تکمیلی معدن زغال سنگ کرد آباد، احداث کارخانه زغالشویی سوادکوه و احداث کارخانه کک سازی و نیروگاه بازیافت حرارتی سوادکوه مازندران و منطقه معدنی گلیران در دستور کار شرکت زغال سنگ البرز مرکزی با هماهنگی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران قرار دارد.

چشم انداز شرکت:

تولید 7 درصد کنسانتره زغال سنگ کک شوی مورد نیاز همسو با چشم انداز 20 ساله کشور

مأموریت شرکت:

-انجام عملیات اکتشاف تکمیلی، آماده سازی، تجهیز و بهره برداری از معادن، نوسازی و بروز رسانی فرآیند، فرآوری و شستشوی زغال سنگ خام جهت تأمین مواد اولیه کارخانه کک سازی

-مشارکت در خرید، فرآوری و فروش زغال سنگ کک شو جهت توسعه و افزایش تولید معادن منطقه و استان و ایجاد اشتغال پایدار

اهداف کلان شرکت:

-آموزش، انگیزش و ارتقاء مناسب کارکنان در جهت توسعه منابع انسانی

-افزایش سطح رضایت و وفاداری مشتریان از طریق شناخت کامل و پیوسته نیازهای آنان، تأمین خواسته ها و برآورده نمودن به موقع و مطلوب این نیازها

-برنامه ریزی منظم، مداوم و عملی به منظور پیشگیری از وقوع حوادث ناشی از کار و کنترل عوامل زیان آور محیط کار

-رعایت الزامات قانونی به منظور پیشگیری از آلودگی های محیط زیست

-تحقق اثر بخشی فرآیند سیستم مدیریت یکپارچه و بهبود مستمر آن ها

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS):

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) درشرکت زغال سنگ البرز مرکزی از سال 1392 اجرایی و شرکت موفق به اخذ سه استاندارد IS 9001:2008 , ISO 14001:2004 ,OHSAS 18001:2007 از شرکت CCPL شد که این استاندارد بمدت سه سال متوالی و پس از انجام ممیزی خارجی توسط شرکت گواهینامه دهنده تمدید گردید. پس از پایان تمدید گواهینامه ،شرکت با توجه به آخرین ویرایش استاندارد که به ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 & OHSAS 18001:2007 تغییر یافت پس از انجام ممیزی خارجی توسط شرکت گواهینامه دهنده PINCO در شهریور ماه 1396 موفق به پیاده سازی ویرایش جدید استاندارد گردید.

طرح تجهیز و آماده سازی معدن زغال سنگ کردآباد

کلیات:

-عملیات اکتشاف معدن زغال سنگ کردآباد از سال 1355 آغاز شده است و تاکنون علاوه بر حفر 34346 متر گمانه، ترانشه، اکلون و تونل اکتشافی نیز در منطقه حفر شده است.

-ذخیره معدن مطابق پروانه بهره برداری 6/21 میلیون تن قطعی و 40 میلیون تن احتمالی می باشد.

-گواهینامه کشف جهت منطقه کردآباد به شماره 71415 به تاریخ 1/12/75 از سازمان صنایع و معادن استان مازندران اخذ گردید.

-پروانه بهره برداری منطقه فوق با شماره 19092/714 در تاریخ 21/1/82 به مساحت 40 کیلومتر مربع از سازمان صنایع و معادن استان دریافت شد.

-مدت بهره برداری در این پروانه 8 سال با استخراج سالیانه 12000 تن بوده است.

-در سال 1391با توجه به اطلاعات بدست آمده از اکتشاف تکمیلی و نیاز صنعت فولاد کشور به زغال سنگ کک شو، ظرفیت تولید پروانه معدن با تایید شورای عالی معادن به 230000 تن در سال افزایش و بمدت 25 سال به شماره 44012/701 به تاریخ 2/12/91 صادر گردید.

-متعاقباً شرکت با انتخاب شرکت مشاور کاوشگران نسبت به تهیه طرح پایه معدن و اسناد مناقصه، همچنین ارزیابی اثرات زیست محیطی اقدام نموده که نهایتاً جهت بهره برداری از معدن با ظرفیت مذکور 8 دهانه تونل با رعایت الزامات زیست محیطی پیش بینی گردید. و بطور میانگین برای هر تونل 500 متر مربع محوطه صنعتی و احداث 5 کیلومتر جاده دسترسی به این دهانه ها نیاز می باشد. با توجه به وجود زغال مرغوب این محدوده که پس از فرآوری در کارخانه زغالشویی این شرکت خوراک کارخانجات کک سازی بزرگ کشور خواهد شد و همچنین تحقق آن موجب توسعه و اشتغال پایدار در منطقه محروم سوادکوه می گردد. این منطقه به دو بخش جمشیدآباد و کریکلا تقسیم می گردد.

ظرفیت تولید این معدن 230،000 تن زغال سنگ کک شو در سال می باشد که ارزیابی زیست محیطی مرتبط با آن و اسناد مناقصه طرح اکتشافات تکمیلی معدن کردآباد انجام شده است. جهت برگزاری مناقصه انتخاب پیمانکاران این طرح در چند مرحله فرآیندهای قانونی لازم طی شده و نهایتاً پیمانکاران واجد شرایط انتخاب گردیدند.

بخش جمشیدآباد منطقه معدنی کردآباد:

با انجام مناقصه در دو بخش زیربنایی و معدنی در سال 1394، برای بخش زیربنایی مشارکت مشیران و فراز ابنیه شمال گستر و برای بخش معدنی شرکت کانی کاوان شرق بعنوان پیمانکار انتخاب گردید به علت عدم اخذ مجوزهای منابع طبیعی، عملیات پروژه در بخش زیربنایی پیشرفتی نداشته و تنها بخشی از مدارک مهندسی تهیه شده است قرارداد پیمانکار معدنی نیز به همین دلیل اقاله شده است. با توجه به عدم اخذ مجوزهای منابع طبیعی و نزدیک بودن به پایان زمان قرارداد پیمانکار زیربنایی و به جهت جلوگیری از ضر و زیان بیشتر خاتمه پیمان این پیمانکار نیز اعلام گردید. با عنایت به اینکه پوشش گیاهی متراکم و وجود راشستانهای قدیمی در منطقه حساسیت زیادی را برای اداره کل منابع طبیعی در بر داشته است بنابراین با توجه مشکلات اخذ مجوز منابع طبیعی جهت احداث جاده و آماده سازی دهانه تونل ها، مسئله از طریق سازمان منابع طبیعی به سازمان حفاظت محیط زیست ارجاع گردید در این راستا شرکت نسبت به انتخاب مشاور زیست محیطی اقدام نموده است گزارشات زیست محیطی برای بررسی نهایی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارسال گردید و در صورت اخذ مجوز لازم، مراحل بعدی جهت پیشبرد پروژه انجام خواهد شد.

معدن کریکلا منطقه معدنی کردآباد:

با توجه به سوابق معدنکاری در گذشته و وجود یک تونل قدیمی، مجوز منابع طبیعی جهت تجهیز معدن اخذ گردید. با توجه به کمبود اطلاعات اکتشافی در این بخش، با انتخاب مشاور اکتشافی، برنامه ریزی لازم جهت حفر ترانشه، اکلون و تونل در این معدن انجام و با انتخاب پیمانکار نسبت به انجام عملیات اقدام گردید. پیش بینی می گردد با ادامه حفر تونل فعلی بتوان با قطع کردن لایه های مختلف ذغالی نسبت به حفر تونل های دنبال لایه، ایجاد کارگاه های استخراج و تولید زغالسنگ از این بخش از معدن در سال 1398 اقدام نمود.

نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 2095212345
تعداد آرا: 0

نظر شما: