دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
فارسیEnglish

دسترسی سریع

دفاتر و شركت‌ها

مركز تحقیقات مواد معدنی ایران- یزد

5-38223703 -035
38223700-035
info@yimrc.ir
http://www.yimrc.ir
یزد، صفائیه، بلوار شهید قندی، مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران - یزد
محمدجواد فتوحی
38222981-035
38223700-035
در راستای تحقق سیاست گذاری دولت و وزارت صنایع و معادن در زمینه تحقیق و توسعه و با توجه به ضرورت تحقق این امر در زمینه تولید، کاربرد و روشهای دستیابی به مواد معدنی اعم از اکتشاف، استخراج و فرآوری، این مرکز با توجه به پتانسیل بالای مواد و صنایع معدنی در استان یزد، در مرکز استان و در زمینی بوسعت 30 هکتار احداث گردید.

فعالیتهای پژوهشی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با آغاز به کار مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران در یزد به طور سازمان یافته، در سال 1381 شروع شد که این مرکز اهداف زیر را در راستای سیاستهای شرکت در زمینه بسط و گسترش و نهادینه کردن تحقیقات در معادن و صنایع معدنی دنبال می کند:

1- ساماندهی امور تحقیقاتی در شرکت ها و واحدهای معدنی تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران.

2- توسعه و ارتقای فرهنگ تحقیق و پژوهش در حوزه فعالیتهای معدنی.

3- نیاز سنجی، تعریف و تامین اعتبار طرح های پژوهشی مورد نیاز معدن و صنایع معدنی.

4- بستر سازی و ایجاد تمهیدات لازم جهت اجرای پروژه های تحقیقاتی.

5- تقویت و تحکیم همکاری با دانشگاه ها و مراکز آموزشی و استفاده از خدمات اساتید دانشگاهی.

بخشهای مختلف فعال ، در این مرکز به شرح ذیل می باشد:

1- بانك اطلاعات معدنی و مركز اطلاع رسانی

1-1- آرشیو فنی واحد های معدنی

1-2- بانك اطلاعات معدنی

2- نمایشگاه های دائمی واحدهای معدنی: هر واحد معدنی نمونه هایی از نقشه ها، نمونه های معدنی، ماکتهای عملیات معدنکاری و محصولات خود را در آن به نمایش گذاشته است.

3- انبار نگهداری مغزه های حفاری که مغزه های حفاری مربوط به اکتشافات واحدهای مختلف در آن نگهداری می شود . در دست احداث می باشد.

به طور کلی از ابتدای فعالیت مرکز تا کنون، تعداد 72 عنوان طرح پژوهشی به ارزش تقریبی 20 میلیارد ریال ،مورد تصویب قرار گرفته است که از این تعداد طرح، 66 طرح خاتمه یافته و 6 طرح در دست اجرا می باشد. تلاش شده است که حتی المقدور از ظرفیت ها و پتانسیل دانشگاه های مختلف برای اجرا و نظارت بر طرح های پژوهشی شرکت، استفاده شود. در همین رابطه مدیریت پژوهش شرکت و مرکز تحقیقات مواد معدنی یزد ، از خدمات مشاوره ای بیش از 50 عضو هیات علمی، از دانشگاه های مختلف استفاده می نمایند.

همچنین بسیاری از پژوهش های انجام شده در قالب قرارداد پژوهشی، با دانشگاه ها بوده است. تاکنون 38 فقره طرح تحقیقاتی با مشارکت دانشگاه ها، به امضاء رسیده است.

در حال حاضر تمرکز و تلاش این مرکز، بر پایلوت و توسعه ای کردن طرحهایی است که امید اثربخشی آنها بیشتر می باشد و در این رابطه از پیشنهاداتی که از طرف دانشگاه ها، پژوهشکده ها، شرکت ها، اساتید و متخصصین و ... ارائه شود، استقبال خواهد شد.

بر اساس آمار موجود در حال حاضر واحدهای معدنی دارای توان تحقیقاتی، پژوهشی نسبتاً خوبی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری هستند.

با تحقق این اهداف هم از امکانات بالقوه تحقیقاتی در واحدهای معدنی و هم از دانش فنی محققان و پژوهشگران دانشگاهها، استفاده خواهد شد و در نهایت، زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت و معدن، نهادینه خواهد شد.

وب سایتهای مرتبط با این مرکز:

سایت بانك اطلاعات قابلیتهای فنی و آزمایشگاهی واحدهای معدنی شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به آدرس: www.ymrc.ir

سایت بورس مجازی مواد معدنی ایران (یزد) به آدرس: www.iranvme.com

نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 765412345
تعداد آرا: 0

نظر شما: