دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
فارسیEnglish

دسترسی سریع

دفاتر و شركت‌ها

مجتمع معدنی سرب و روی نخلک

46253869-031
46204595-031
nakhlak-impasco@yahoo.com
http://www.nakhlakmine.ir
اصفهان، شهرستان نائین، انارک، مجتمع معدنی نخلک
عارف باقری (سرپرست نظارت)
46253869-031
46204595-031
معدن نخلک جزء قدیمیترین معادن ایران می باشد و سابقه فعالیت معدنکاری در این مجتمع به بیش از 2000 سال قبل می رسد، در حال حاضر این مجتمع تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اداره می شود .كه بعنوان یك مركز معدنی - صنعتی در حاشیة كویر مركزی ایران , در فاصله 120 كیلومتری شمال شرق شهرستان نائین و 45 كیلومتری انارك در حاشیه كویر مركزی ایران،در قسمت شرقی یك رشته كوه منفرد واقع شده است.

آب و هوای منطقه گرم و خشك و مرتفعترین قله آن حدود 1440 متر از سطح دریا ارتفاع دارد،اما كارهای معدنی عمدتاٌ در ارتفاع بین 1000 (سطح زمین )تا 800 متری (طبقه 200 متری)صورت می گیرد.

یك جاده شوسه 35 كیلومتری از انارك تا معدن متروكه چاه خربزه و از آنجا 16 كیلومتر جاده آسفالت سرد ارتباطی این معدن با سایر نقاط كشور است.


تاریخچه بهره برداری و تولید

معدن سرب نخلك از زمانهای باستانی مورد بهره برداری قرارا گرفته و تعداد زیادی آثار كارهای قدیمی،ابزار سنگی و وسائل ساخته شده از آهن خام كه در این ناحیه یافت شده موید این نظر است.بعلاوه وجود یك كارونسرای مخروبه قدیمی می تواند مبین عبور یك راه ارتباطی از جنوب شرقی معدن باشد. قدمت این كارها كه عمق 125 متری(نزدیك سطح آب) دیده شده حدود 2000 سال حدس زده می شود.

در دوران معاصر این معدن 53 سال پیش در حال بهره برداری دیده شده و تا سال 1332 كه به شركت سهامی كل معادن و ذوب فلزات ایران واگذارا گردیده است،با كمك یك كوره ابتدائی كه بوسیله هیزم گرم می شده به ذوب سرب نیز مبادرت می ورزیده اند.

تولید اصلی معدن نخلک كنسانتره سرب با عیار 55% می باشد. مواد معدنی استخراجی حاوی کانیهای گالن یا سولفور سرب و سروزیت یا کربنات سرب می باشد. مواد معدنی از کارگاههای استخراج از عمق 200 متری زمین با تلاش و کوشش کارگران زحمتکش این مجتمع استخراج شده و توسط اسکیپ به سطح زمین منتقل میشود. ظرفیت استخراج ماده معدنی حدود 3000 تن در ماه و با عیار 7% میباشد. پرسنل مجتمع در حال حاضر 135 نفر بوده و با نیروهای پیمانکاری بالغ بر 230 نفر میباشند طی سال گذشته 100 نفر به مجموعه افزوده شده است. تولید کارخانه مجتمع ماهیانه 300 تن کنسانتره می باشد.


کارخانه تغلیظ

مواد استخراج شده از معدن توسط کامیون از قسمت اسکیپ به کارخانه منتقل می گردد. این مواد در ابتدای کار روی سرند اصلی به ابعاد 25 در 25 قرار گرفته و مواد زیر این ابعاد وارد سنگ شکن اولیه (فکی) شده و پس از خردایش تا 7 سانتیمتر از طریق یک نوار نقاله به سرندهای لرزان هدایت می شوند. ابعاد این سرندها 30 در 30 میلیمتر و 10 در 10 میلیمتر می باشند. در مسیر عبور به سمت سرندهای لرزان این مواد توزین شده و همچنین توسط یک آهنربای الکتریکی مواد فلزی از مدار خارج و میزان بار ورودی کارخانه ثبت می گردد .

مواد در روی سرندهای لرزان که دو طبقه می باشند جدا سازی شده و مواد زیر یک سانتیمتر از سرند زیرین عبور و وارد سیلو یا بونکر ذخیره کارخانه که ظرفیت آن 90 تن است می گردند.

مواد درشت تر وارد سنگ شکن ثانویه یا مخروطی شده و پس از خردایش تا زیر یک سانتیمتر مجددا به قسمت سرندهای لرزان بازگشت می نمایند. این عمل آنقدر ادامه پیدا می کند تا کلیه مواد به ابعاد زیر یک سانتیمتر برسند.

مواد ذخیره شده در سیلو از طریق یک نوار نقاله با تنظیم میزان مورد نیاز وارد قسمت فرآوری می شوند. در این قسمت مواد بدو روش جدا سازی می گردند: اول روش گراویمتری و دوم روش فلوتاسیون.


1ـ روش گراویمتری

در این روش مواد وارد جیکهای مرحله اول شده و در این مرحله پس از جــدا سازی اولیه باطله، خاک پــر عیار از یک سری توری مشبک به ابعاد یک میلیمتر عبور می کنند (سرریز جیک باطله می باشد) ابعاد بالای یک میلیمتر وارد آسیای میله ای شده و پس از خردایش (بین 40 تا 0 میلیمتر) وارد پمپ شده و به جیکهای مرحله دوم هدایت می شوند.

در این مرحله ته ریز این جیکها کنسانتره نهایی گراویمتری با عیار 54 تا 52 درصد می باشد که به انبار فروش متنقل می شوند.

سرریز جیک مرحله دوم پس از عبور از توری یک میلیمتری وارد جیک مرحله سوم شده که ته ریز آن وارد آسیای میله ای و پس از خردایش مجدداً به جیک مرحله دوم باز می گردند و سرریز آن بعنوان باطله از مسیر کارخانه خارج می شوند. البته ابعاد زیر یک میلیمتر توسط توری قبلاً جدا سازی شده اند.


2ـ روش فلوتاسیون

کلیه مواد زیر یک میلیمتر جدا سازی شده توسط توری وارد پمپ C100 شده و سپس به سیکلون پمپاژ می گردد. در سیکلون توسط نیروی گریز از مرکر ابعاد بین 100 تا 75 میکرون توسط دو لوله وارد مخازن تیکنر شده و ابعاد درشتتر که ته ریز سیکلون می باشند وارد آسیای گلوله ای شده که پس از خردایش مجدداً وارد پمپ C100 و به سیکلون منتقل می گردند.

در تیکنرها پس از آب گیری پالپ موجود توسط دو دستگاه پمپ لجن کش از کف تیکنر پمپاژ و به همزن شماره یک وارد می شود. در مسیر خروجی همزن شماره یک سولفور سدیم جهت تبدیل کربنات به سولفور اضافه شده و سپس وارد همزن شماره دو شده که در مسیر خروجی بوتیل اکسانتات و سیلیکات سدیم جهت پایداری حباب و بازداشت باطله اضافه می گردد.

مواد وارد سلول شماره یک فلوتاسیون شده که سریز آن کنسانتره نهایی فلوتاسیون با عیار بین 64 تا62 درصد می باشد و ته ریز آن وارد سلولهای بعدی جهت پر عیار شدن و بازگشت مجددبه سلول شماره یک می شوند.

نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 1231812345
تعداد آرا: 0

نظر شما: