چهار شنبه 1 خرداد 1398
فارسیEnglish

دسترسی سریع

اخبار

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد: استفاده از توان بخش خصوصی در احداث تنها کارخانه تولید نفلین سینیت خاورمیانه
تاریخ : 1397/12/04
یک شرکت خارجی و سرمایه‌گذار داخلی به صورت مشترک با رقمی بالغ بر 2.5 میلیون دلاری در کارخانه نفلین سینیت کلیبر سرمایه‌گذاری خواهند کرد.
 
به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، وجیه اله جعفری؛ مدیرعامل این شرکت هفته گذشته در مراسم کلنگ زنی احداث کارخانه 40 هزار تنی تولید کنسانتره نفلین سینیت شهرستان کلیبر با بیان این مطلب گفت: جمع مبلغ سرمایه‌گذاری طرح توسعه‌ی نفلین سینیت کلیبر 5 میلیون دلار سرمایه‌گذاری ارزی خارجی و 300 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داخلی خواهد بود که در فاز اول بیش از 2 میلیون دلار و 200 میلیارد ریال است.

وی در ادامه افزود: کارخانه نفلین سینیت کلیبر با ظرفیت اسمی 50 هزار تن و تولید 12 هزار تن کنستانتره نفلین در سال تنها کارخانه تولید کنستانتره نفلین سینیت در کشور و خاورمیانه است که محصولات این کارخانه به چندین کشور صادر می شود.

جعفری خاطر نشان کرد: طرح احداث کارخانه 40 هزار تنی تولید کنسانتره نفلین سینیت شهرستان کلیبر با تکنولوژی جداسازی تَر در 3 فاز اجرا خواهد شد و در فاز اول میزان سرمایه گذاری ارزی آن 5 میلیون دلار و ریالی آن 300 میلیارد ریال توسط سرمایه گذار داخلی برآورده می شود.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: فاز اول این پروژه در سال 98 به بهره برداری خواهد رسید که علاوه بر افزایش تولیدات به میزان 40 هزار تن میزان اشتغالزایی این کارخانه به 50 نفر به صورت مستقیم و بیش از 150 نفر به صورت غیر مستقیم خواهد رسید.

وی با اشاره به تاریخچه فعالیت مجتمع نفلین سینیت کلیبر گفت: این کارخانه توسط متخصصان داخلی به صورت خشک در سال 1383 طراحی و اجرا شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی به عنوان متولی این امر و با برگزاری مزایده عمومی و با جذب سرمایه گذار، راهبری این مجتمع را در جهت اصلاح خط تولید فعلی و اجرای طرح های توسعه ای برای دستیابی به اهداف سازمانی از پیش تعیین شده و رسیدن به ظرفیت اسمی (55 هزارتن در سال) و تولید محصولی قابل رقابت با بازارهای جهانی به بخش خصوصی واگذار نمود.

رضا رحمانی؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در آیین کلنگ‌زنی طرح توسعه‌ی نفلین سینیت کلیبر اظهار داشت:

تدابیری برای جهش در حوزه‌ی صنایع و معادن کشور برای سال آینده اندیشیده‌ایم.

وی در ادامه افزود: 700میلیون تن ظرفیت برداشت از معادن کشور است که سال گذشته به رقم 400 میلیون تن در برداشت از معادن دست یافتیم و این در حالیست که ارزش برداشت‌های معدنی کشور در سال گذشته به 20 میلیارد دلار رسید.

گفتنی است کارخانه نفلین سینیت کلیبر در 20 کیلومتری جاده کلیبر به اهر واقع شده است. هدف از احداث این کارخانه تامین نفلین سینیت مورد نیاز کشور، حذف واردات، ممانعت از خروج ارز از کشور و جایگزینی آن با فلدسپات با توجه به کاهش منابع آن می باشد.نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 20612345
تعداد آرا: 0

نظر شما: