جمعه 1 تير 1397
فارسیEnglish

دسترسی سریع

اخبار

مدیر مجتمع سرب و روی انگوران مطرح کرد: حرکت در راستای اصول زیست محیطی از اهم برنامه های سال جاری است
تاریخ : 1395/10/18
مدیر مجتمع سرب و روی انگوران معتقد است: حرکت در راستای اصول زیست محیطی از مهمترین نکاتی است که در این مجتمع رعایت می شود. آنچه در ادامه می خوانید گفتگو با مهندس منصور شبانی است:

جناب مهندس تعامل مجتمع معدنی سرب و روی انگوران با محیط زیست منطقه انگوران چگونه است؟

تعامل با محیط زیست از دو منظر در حال انجام است یکی از این نظر که الزام به رعایت مسایل زیست محیطی داریم و برابر مقررات می بایست اصول زیست محیطی را رعایت کنیم که دقیقاً در همین راستا حرکت می کنیم.

دوم اینکه خوشبختانه مجموعه انگوران خود را مقید به رعایت مسایل زیست محیطی می داند و معتقدیم با این دیدگاه که پرسنل و بخش مدیریتی دوستدار محیط زیست هستند، علی القاعده اگر حتی الزامات قانونی هم نبود، باز هم ما رعایت می کردیم و این امر به نوعی به سازمان حفاظت منعکس شده و آنها هم از التزام مجموعه انگوران به رعایت مسایل زیست محیطی آگاه هستند و در همین راستا همکاری مطلوبی بین محیط زیست استان و معدن انگوران وجود دارد.

بخش زیر زمینی انگوران از چه زمانی به بهره برداری خواهد رسید؟

خوشبختانه با حمایت رییس دستگاه اجرایی، مناقصه انتخاب پیمانکار، استخراج و فروش ماده معدنی سولفوره در سال جاری به نتیجه رسید و یک شرکت پیمانکاری که از شرکت های توانمند زیرمجموعه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء است برنده مناقصه شد و از ابتدای دی ماه با تحویل کارگاه، عملیات تجهیز کارگاه آغاز شده است.

برابر مفاد قرارداد دوره آماده سازی 2 ساله بوده و استخراج ماده معدنی رسماً از اواخر سال 97 می تواند آغاز شود گر چه در دوره آماده سازی نیز کم و بیش امکان استخراج و فروش مواد معدنی وجود دارد.

چه اقداماتی در حوزه احیای محیط زیست منطقه صورت گرفته است؟

معدن انگوران در راستای عمل به تعهدات زیست محیطی خود اقدام به عقد قرارداد با دانشگاه ارومیه برای انجام مطالعات جامع زیست محیطی نموده و در اوایل سال 94، گزارش نهایی مطالعات را دریافت و عیناً به سازمان محیط زیست استان منعکس شده و عمل به توصیه های ارائه شده را در قالب خود اظهاری تقبل کرده است.

علاوه بر این در راستای حفاظت از محیط زیست، اقداماتی برای حذف عناصر سنگین با استفاده از روش گیاه پالایی انجام داده ایم و اخیراً نیز مطالعه جامعی برای احیای دمپ های باطله با همکاری مشاور معتمد منابع طبیعی آغاز کرده ایم.

اخیراً نیز عملیات پایش فاکتورهای زیست محیطی با همکاری دانشگاه علوم تحقیقات تهران و تحت نظارت محیط زیست استان آغاز شده است.

میزان تولید و فروش ماده معدنی در 9 ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل چه تغییراتی داشته است؟

برنامه تولید ماده معدنی سالیانه 750 هزار تن است. بر اساس برنامه تا این مقطع می بایست حدود 560 هزار تن تولید می شد که عملاً حدود 700 هزار تن تولید شده است که این ارقام تحقق 125 درصدی نسبت به برنامه را نشان می دهد.

این در حالیست که در سال گذشته تا این مقطع میزان تحقق برنامه 113 درصد بوده است.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه حدود 700 هزار تن ماده معدنی به خریداران خاک تحویل داده شده است که این عدد در سال گذشته حدود 600 هزار تن بوده و عملاً افزایش 100 هزار تن تحویل خاک را نشان می دهد.نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 52412345
تعداد آرا: 0

نظر شما: