چهار شنبه 1 خرداد 1398
فارسیEnglish

دسترسی سریع

اخبار

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در گفتگو با توسعه معادن مطرح کرد: توسعه فعالیت‌های معدنی با استفاده از توان بخش خصوصی
تاریخ : 1397/07/07
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به‌ عنوان یکی از شرکت‌های اصلی زیرمجموعه ایمیدرو، وظیفه اکتشاف و فعال‌سازی معادن کشور را برعهده دارد. این شرکت با در اختیار داشتن بدنه مدیریتی و کارشناسی گسترده، سیاستگذاری و هدایت معادن فلزی و غیرفلزی کشور را در اختیار دارد. اهداف راهبردی این شرکت در زمینه اکتشاف، استخراج، فرآوری و توسعه طرح‌های معدنی و صنایع معدنی است. بر همین اساس ماهنامه توسعه معادن با وجیه‌اله جعفری؛ مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) گفت‌و‌گویی انجام داده که در ادامه مطالعه می‌کنید.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال 1397 چه برنامه‌هایی دارد؟

نظر به اهمیت مواد معدنی فلزی در صنایع کشور و نقش این شرکت به عنوان بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران که تکلیف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را در کشور برعهده دارد، استراتژی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در راستای توسعه اکتشاف و تولید مواد معدنی مورد نیاز صنایع داخلی به‌خصوص فلزات تدوین شده است و مواد معدنی که اغلب آن‌ها را فلزات مانند آهن، مس، سرب، روی تشکیل می‌دهند، در اولویت اول قرار گرفته‌اند. قدر مسلم این است که برنامه استراتژیک این دسته اولویت یک گسترش عملیاتی اکتشافی (پهنه‌ها و پتانسیل‌های کشف شده از آن‌ها) و ازدیاد تولید با توسعه بهره‌برداری از معادن و ارتقای بهره‌وری در داخل و خارج کشور است. بدیهی است بنا بر سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در زمینه خصوصی‌سازی، این موارد نیز تا آنجا که ممکن است، از طریق فعال کردن بخش خصوصی به مرحله اجرا در می‌آید. امیدواریم تا پایان سال 1400 تعداد 28 گواهینامه کشف، 30 پروانه اکتشاف و 137 هزار و 300 متر حفاری صورت گیرد.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با روی کار آمدن دولت یازدهم از لیست واگذاری خصوصی‌سازی خارج شد. در سال 93 استراتژی این شرکت با توجه به شرایط، تغییر کرد لطفا در رابطه با این تغییر استراتژی و تاثیر آن در عملکرد شرکت توضیح بدهید؟

پس از خروج این شرکت از لیست واگذاری خصوصی‌سازی استراتژی شرکت بر مبنای این موقعیت تدوین و پس از اخذ مصوبات لازم از ابتدای سال 1394 اجرایی شد. از آنجایی که وظایف ایمیدرو حسب قانون سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، توسعه معدن و صنایع معدنی در کشور، اجرای طرح‌های معدن و صنایع معدنی و واگذاری به بخش خصوصی، اجرای طرح‌ها در مناطق کمتر توسعه یافته، طرح‌های با فناوری بالا و طرح‌های پرخطر که بخش خصوصی تمایلی به انجام آن‌ها ندارد می‌باشد، این شرکت به عنوان بازوی اجرایی سازمان در این راستا اقدام می‌نماید.

استراتژی‌های کلان شرکت شامل واگذاری و یا برون سپاری فعالیت‌های مواد معدنی فاقد اولویت استراتژیک (حسب سیاست ایمیدرو به کلیه مواد معدنی تعمیم داده شد)، پتانسیل‌یابی و توسعه اکتشاف در همه مراحل در داخل و خارج کشور در مواد معدنی دارای اولویت استراتژیک، تجهیز و آماده‌سازی ذخایر معدنی و ایجاد واحدهای فرآوری در داخل و خارج کشور در مواد معدنی دارای اولویت استراتژیک، ارتقاء بهره‌وری و افزایش تولید، گسترش پژوهش در راستای ارتقاء فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی، افزایش رقابت‌پذیری واحدهای فعلی و توسعه ظرفیت‌های آن‌ها است که با توجه به شرایط جدید تدوین شد.

در چهار سال گذشته استراتژی استفاده از توان بخش خصوصی و توسعه اکتشاف و نیز تحقیق و توسعه جز اولویت‌های این شرکت بود که در بخش اکتشاف در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی به آنومالی‌هایی در بخش طلا و مس دست یافتیم که می‌توان امیدوار به دستیابی ذخایر خوبی در این مناطق باشیم.در این شرایط در4 سال اخیر با توجه به تغییر استراتژی شرکت، استراتژی برون سپاری با واگذاری تعداد 3 مجتمع و 6 طرح شرکت تهیه وتولید مواد معدنی ایران از برنامه واگذاری 7 مجتمع و 12 طرح به بخش خصوصی اجرایی شد.

همچنین اکتشاف در بخش زغال‌سنگ، سنگ‌آهن، شورابه‌ها و فلزات غیرآهنی حسب استراتژی تعیین شده در سال‌های اخیر توسعه یافته است.

در راستای ارتقاء بهره‌وری که از سیاست‌های مهم دولت می‌باشد، قرارداد بررسی بهره‌وری مجتمع‌ها و ستاد شرکت اجرایی شد و برنامه‌های جدید آموزشی و پژوهشی، با توجه به سیاست واگذاری و با هدف توسعه آموزش و پژوهش کاربردی تهیه شده است.

رویکرد این شرکت درخصوص ورود بخش خصوصی به حوزه معدن چیست؟

واگذاری یا برون‌سپاری فعالیت‌های مواد معدنی فاقد اولویت استراتژیک (بنا بر سیاست ایمیدرو به کلیه مواد معدنی تعمیم داده شد)، پتانسیل‌یابی و توسعه اکتشاف در همه مراحل در داخل و خارج کشور در مواد معدنی دارای اولویت استراتژیک، تجهیز و آماده‌سازی ذخایر معدنی و ایجاد واحدهای فرآوری در داخل و خارج کشور در مواد معدنی دارای اولویت استراتژیک، ارتقای بهره‎وری و افزایش تولید، گسترش پژوهش در راستای ارتقای فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی و نیز افزایش رقابت‌پذیری واحدهای فعلی و توسعه ظرفیت‌های آن‌ها از استراتژی‌های کلان شرکت محسوب می‌شوند که در نتیجه در پیشرفت اهداف شرکت تهیه و تولید موثر هستند.

در برون سپاری فعالیت‌های ایمپاسکو و ایمیدرو (مجتمع‌ها و طرح‌های تحت مدیریت ایمپاسکو) 6 مجتمع و 19 طرح تحت مالکیت ایمپاسکو می‌باشد که 5 مجتمع و 13 طرح واگذار شده و یک مجتمع و 6 طرح در دست واگذاری است.

در بخش برون سپاری طرح‌های ایمیدرو (تحت مدیریت ایمپاسکو) 5 طرح واگذار شده و 9 طرح در دست واگذاری است.

توجه به این نکته ضروری است که با واگذاری مجتمع‌های تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عملا شاهد بهره‌وری بالاتر این مجتمع‌ها هستیم. ضمن آن‌که به‌عنوان یک نهاد دولتی می‌توانیم نظارت دقیق بر عملکرد مجتمع‌های واگذار شده را به نحو شایسته‌تری انجام دهیم.

چه مجتمع‌هایی تاکنون به بخش خصوصی واگذار شده است؟

معادن زغال‌سنگ خمرود و پروده شرقی بلوک 1، سنگ‌آهن صاحب‌ سقز، طرح سولفوره انگوران، کارخانه فرآوری میشدوان و آنومالی شمالی و سنگ‌‌آهن گل‌گهر 3، 5 و 6 به بخش خصوصی واگذار شده‌اند. همچنین در طرح‌هایی مانند دریاچه شورابه‌های قم، معادن زغال‌سنگ پروده شرقی بلوک 2 و 3، فسفات اسفوردی، کک‌سازی زرند، سرب نخلک، سنگ‌آهن گل‌گهر 4، سنگ‌آهن گل‌گهر 1، سنگ‌آهن جلال‌آباد، سنگ‌آهن چادرملو و مجتمع فروکروم جغتای بخش خصوصی در حال فعالیت است. علاوه بر این، مجتمع نفلین‌سینیت کلیبر، تولید سود کاستیک مجتمع پتاس‌ خور و بیابانک و احداث کارخانه فرآوری هماتیت جلال‌آباد از جمله مجتمع‌ها و طرح‌های برون‌سپاری شده به شمار می‌آ‌یند.

درخصوص فعالیت‌های اکتشافی این شرکت لطفاً توضیح دهید.

ایمپاسکو طی فعالیت‌های اکتشافی خود تاکنون موفق به اخذ 48.560 کیلومتر مربع پهنه اکتشافی شده که مقدار 37900 کیلومتر مربع خاتمه یافته و 35359 در مرحله اجرا می‌باشد. مطالعه تعداد 51 هدف اصلی جهت اخذ پروانه اکتشاف جدید حاصل از پهنه‌های خاتمه یافته نیز در دستور کار قرار دارد.

در مجموع 680 هزار متر حفاری در شرکت تهیه تولید مواد معدنی ایران طی سال‌های 1381 تا 1396 انجام شده و از این میزان، 270 هزار متر حفاری طی بازه 1392 تا 1396 حفاری مغزه‌گیری به انجام رسیده است.

از کل حفاری به عمل آمده طی سال‌های 1381 تا 1396، 28 درصد مرتبط با اکتشاف زغال‌سنگ و مابقی به حوزه‌های فلزی (سنگ‌آهن و پلی متال) می‌باشد و در حال حاضر تعداد زیادی از گزارشات نهایی (19 مورد) فعالیت اکتشافی به سازمان صمت استان‌ها و یا ستاد وزارت جهت صدور گواهی کشف جدید و یا ارتقاء ذخیره گواهی کشف فعلی ارسال شده است. تا پایان دی ماه 96 برنامه تولید 665 هزار تن خاک روی را داشتیم که این عدد به 723 هزار و 380 تن ارتقا یافت، همچنین در این مدت برنامه تولید 300 تن طلا به 490 تن افزایش یافت.نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 33712345
تعداد آرا: 0

نظر شما: