سه شنبه 29 خرداد 1397
فارسیEnglish

دسترسی سریع

اخبار

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مطرح کرد: اولویت ایمپاسکو، توسعه فعالیت های اکتشاف در مناطق محروم است
تاریخ : 1396/01/21
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) سال گذشته تلاش کرد تا اهداف پیش بینی شده در بخش معدن را محقق سازد. در همین زمینه خبرنگار روزنامه صمت در گفتگوی نوروزی خود با مهندس وجیه اله جعفری؛ مدیرعامل ایمپاسکو دیدگاه های وی را در خصوص عملکرد یکساله شرکت جویا شد.

آنچه در ادامه می خوانید گفتگوی خبرنگار روزنامه صمت با مهندس وجیه اله جعفری است:

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از سال 92 تاکنون تا چه اندازه در تحقق اهداف خود موفق عمل کرده است؟

در بخش معدن و صنایع معدنی تحت پوشش ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اقدامات مهمی درسال های اخیر به شرح زیر صورت گرفته است:

1- راه اندازی مجتمع پتاس خور و بیابانک که اجرای طرح آن چندین سال متوقف بود و تولید پتاس با عیار بیش از 95 درصد.
2- راه اندازی پالایشگاه قطران و تولید محصولات جانبی زغالسنگ در مجتمع کک سازی زرند توسط کارشناسان ایرانی.
3- راه اندازی معدن آنتیموان و پایلوت تولید شمش آنتیموان در استان سیستان و بلوچستان برای اولین بار در کشور.
4- بازسازی و راه اندازی کوره فروکروم علیرغم عدم امکان وارادات بلوک و جرم کربنی و شروع تولید از سال 93 و صادرات فروکروم به بازارهای جهانی و تکمیل طرح راه اندازی واحد بریکت سازی از پودر فروکروم جغتای.
5- اجرای طرح های دانش بنیان تولید کنسانتره پرعیار 66 درصد عناصر نادر خاکی برای اولین بار در ایران.
6- اجرای پایلوت تولید پودر میکرونیزه و نانو از پسماندهای صنعتی در مجتمع طلای موته.
7- انعقاد 8 تفاهم نامه همکاری با شرکتهای بزرگ خارجی (در راستای گسترش روابط بین الملل) و برگزاری نشست های تجاری با شرکتهای مختلف.
8- انعقاد تفاهم نامه با صندوق فعالیتهای معدنی کشور به منظور امکان مشارکت بخش خصوصی در پهنه ها و محدوده های اکتشافی شرکت.
9- مبادله توافقنامه با سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان به منظور توسعه ژئوتوریسم در مجتمع های نخلک و پتاس خور.
10- در سال 95 تعداد 7 مجتمع شرکت در برنامه ریزی واگذاری مدیریت اجرایی به بخش خصوصی قرار داشت که از میان آنها تعداد 4 شرکت واگذار شد.

طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی شرکت 21 طرح با مجموعه سزمایه گذاری 2010 میلیارد تومان است.

در زمینه جذب سرمایه بخش خصوصی 12 طرح در سال 95 در برنامه واگذاری قرار داده شد، که تعداد6 طرح با رقم سرمایه گذاری 1270 میلیارد تومان جهت انجام سرمایه گذاری به بخش خصوصی واگذار شده است.

بهره گیری از دانش روز به منظور اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی از اهداف اصلی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است و در حال حاضر بخش اکتشاف این شرکت با بهره گیری از دانش و شیوه های نوین کشورهای پیشرو خصوصا در زمینه ژئوفیزیک و روش های نوین آن اقدامات اجرایی خود را آغاز کرده است. در این رابطه با چند شرکت بین المللی قراردادهای در مرحله اجرا است تا امکان بکارگیری روش های EM و AMT در ژئوفیزیک ذخایر پلی متال محقق شود. البته خرید و آموزش نرم افزارهای جدید نیز در بخش های اکتشاف و بهره برداری در مرحله تهیه است که مذاکراتی نیز با مجموعه های نرم افزاری از کشور روسیه و استرالیا در دست اقدام است.

تا چه اندازه توانسته اید سرمایه گذاران خارجی را وارد طرح های خود کنید؟

حدود 8 تفاهم نامه همکاری با شرکت در بخش های مختلف در راستای راه اندازی طرح های معدنی و صنایع معدنی منعقد گردید که از جمله در خصوص فعالیت های انجام شده در حوزه اکتشاف تاکنون 2 تفاهم نامه با شرکت های قزاقستانی و گرجستانی منعقد شده و همکاری ها در بستر این تفاهم نامه ها در دست اقدام و پیگیری است. البته آنچه هدف اصلی این تفاهم ها بوده ایجاد بستر تامین امکانات و تجهیزات فنی، انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری اکتشافی است.

چه واحدهایی در سال 95 به بهره برداری می رسند؟

طرح های زغالشویی البرز مرکزی و کنسانتره هماتیتی و کم عیار جلال آباد در سال جاری به بهره برداری رسیده است.

مهم ترین برنامه های ایمپاسکو برای سال 96 چیست و چه مواردی در اولویت این شرکت قرار دارد؟

توسعه فعالیت های اکتشاف مواد معدنی مختلف در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ازجمله استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی.

افزایش بودجه پژوهشی به میزان درآمد در حوزه های زغال سنگ، کک، آنتیموان، کرومیت و فروکروم و اجرای فعالیت ها و طرح های پژوهشی، اجرای طرح های توسعه از طریق جذب سرمایه بخش خصوصی (واگذاری طرح ها به بخش خصوصی)، افزایش میزان سرمایه گذاری در طرح های تجهیز به منظور ظرفیت سازی در بخش های زغال سنگ، سنگ آهن، فلزات غیر آهنی، فسفات، طلا و آنتیموان، اجرای طرح های مصوب دولت در بخش معدن و صنایع معدنی به نمایندگی در ایمیدرو، دستیابی به اهداف تولید برنامه ریزی شده مجتمع ها و طرح های تحت مدیریت این شرکت و واگذاری امور بهره برداری مجتمع ها از طریق عقد پیمان های مدیریتی، افزایش ایمنی در جهت کاهش حوادث و ارتقای سطح ایمنی، بهداشت و محیط زیست HSE)) در مجتمع های تحت پوشش، افزایش فعالیت در جهت صادرات محصولات معدنی ازجمله برنامه های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال آینده است.

نظر شما به عنوان یکی از مسئولان معدنی کشور درباره وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی چیست؟

وضع عوارض یکی از راه های کنترل صادرات و واردات کالا برای هر کشور است، بدیهی است که تنظیم بازار داخلی برای حفظ مصالح کشور برای دولت ها مهم است و علیرغم توافق تجارت جهانی برای صادرات و واردات بدون عوارض، قدرتمندترین کشورها نیز گاهی از این ابزار برای حفظ منافع کشورشان استفاده می کنند.

صادرات مواد معدنی یکی از راه های کسب درآمد برای کشورهای دارای پتانسیل معدنی است و تجارت جهانی مواد معدنی حجم بزرگی از تجارت جهانی را به خود اختصاص می دهد.

اما در جایی که منافع کشور از راه کسب بیشترین ارزش افزوده با تولید محصول نهایی یا نزدیک به آن در داخل کشور و سپس صادرات محصول گران قیمت تر سبب ایجاد کارخانه های فرآوری و تولید شمش و محصولات دیگر شود و گردش اقتصادی را بالا برده و کار ایجاد نمایند، عاقلانه است که دولت از این ابزار استفاده نماید.

ایمپاسکو تا چه اندازه در تکمیل زنجیره ارزش معدنی به ویژه زنجیره ارزش فولاد نقش آفرینی می کند؟

با توجه به جهت گیری شرکت در فرایندهای کلیدی که مراحل اصلی زنجیره ارزش را تشکیل می دهند و دربرگیرنده استراتژی شرکت برای بالابردن ظرفیت های سازمانی و بخش های وظیفه ای در خصوص هریک از خوشه های کسب و کار است، استراتژی های فرآوری مواد معدنی و کاهش صادرات مواد خام را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین رویکرد شرکت در راستای اهداف دولت نام برد. در این خصوص برنامه های کلان شامل ارتقاء بهره وری و افزایش تولید، توسعه و کسب فناوری های جدید در فراوری مواد معدنی و گسترش پژوهش در راستای ارتقاء فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی (فرآوری مواد) را می توان با استفاده از مواد کم عیار معدنی و سنگ آهن و تبدیل آن به مواد معدنی پرعیار جهت مصرف در واحدهای تولید گندله و ... و یا تبدیل قطران در کارخانه کک سازی زرند به محصولات مختلف به عنوان مواد مصرفی صنایع دیگر به عنوان برنامه های تدوین شده برشمرد.

به عنوان مثال ایجاد کارخانه نیمه صنعتی آنتیموان برای اولین بار در کشور نمونه های مختلف ایجاد ارزش افزوده در زنجیره تولید در داخل کشور است.

رکود در بازار مواد معدنی تا چه اندازه در اجرای طرح های ایمپاسکو تاثیرگذار بود؟ به طور کلی ارزیابی شما از وضعیت بازار مواد معدنی چیست؟

کاهش قیمت جهانی مواد معدنی در رشد و توسعه فعالیت های معدنی در برخی معادن موثر بوده است و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز طبعا کاهش قیمت برخی از مواد معدنی در سال 92 و 93 همانند سرب و روی و عدم خرید فسفات به دلیل کاهش بازار داخلی مشکلاتی را در پی داشته است، لیکن با عنایت به روند رشد قیمت از ابتدای سال 95 برای برخی از مواد معدنی از جمله کروم و سنگ آهن و سرب و روی به نظر می رسد فعالیت های معدنی توسعه لازم در آینده داشته باشد شایان ذکر است با توجه به جایگاه حاکمیتی ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی عمده فعالیت در راستای ایجاد زمینه توسعه فعالیت های معدنی با انجام عملیات اکتشاف و پژوهش های کاربردی می باشد و لذا در آینده نتایج حاصل از این فعالیت ها می توانند توسعه های بعدی در بازار مواد معدنی را به دنبال داشته باشد.

به عنوان مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران وضعیت بخش معدن در سال 96 را چطور ارزیابی می کنید؟

وضعیت جهانی مواد معدنی در جهان پس از افت قیمت شدید در چند سال اخیر، از سال جاری روند معکوس به خود گرفته و قیمت ها در حال افزایش هستند.

افت و خیز قیمت های مواد معدنی به دلایل مختلف همواره وجود داشته است اما روند طولانی مدت (به طور مثال در یکصد سال اخیر) صعودی بوده و علت آن هم افزایش مصرف به علت ازدیاد جمعیت و ارتقا رفاه مردم و محدودیت منابع معدنی که تجدیدناپذیرند، می باشد.

در داخل کشور هم قیمت ها و به تبع آن تولید مواد معدنی از روند جهانی پیروی می کند و در سال 96 پیش بینی وضعیت بهتری برای بخش معدن می شود، البته همانطور که گفته شد ایجاد ارزش افزوده و تولید محصول نهایی در افزایش درآمد سرانه کشور بسیار مهم و موثر است.نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 41712345
تعداد آرا: 0

نظر شما: