جمعه 1 تير 1397
فارسیEnglish

دسترسی سریع

اخبار

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مطرح کرد: سرمایه گذاری 66 هزار میلیارد ریالی در بخش معادن کشور
تاریخ : 1396/05/07
با تلاش دولت یازدهم حدود 66 هزار میلیارد ریال برای سرمایه گذاری در بخش معادن کشور اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نقل از ایرنا، وجیه الله جعفری؛ مدیرعامل شرکت سه شنبه شب در جریان بازدید از کارخانه فروکروم جغتای با بیان این مطلب گفت: 80 درصد این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و 20 درصد توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و ایمیدرو انجام می شود.

وی در ادامه افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده امسال 20 هزار میلیارد ریال از این حجم سرمایه گذاری با همراهی بخش خصوصی در معادن صورت خواهد گرفت.

وی به تلاش دولت دهم برای واگذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به بخش خصوصی اشاره و بیان کرد: دولت یازدهم با واگذاری این شرکت به عنوان یکی از بازوهای توانمند وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو مخالفت کرد تا زمینه برای حضور سرمایه گذاران در بخش معدن و توسعه فعالیتهای معدنی در کشور فراهم شود.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ادامه داد: با تلاشهای صورت گرفته در طول فعالیت دولت تدبیر و امید بالغ بر 400 میلیون تن زغالسنگ، 9 تن طلا و 350 میلیون تن آهن به ظرفیت معادن کشور اضافه شد.

وی خاطر نشان کرد: در سال های اخیر در مجموع 19 گزارش عملیات اکتشاف و 21 پروانه اکتشاف معدن در سطح کشور صادر شده که با جذب سرمایه گذاران زمینه برای ایجاد کارخانه های جدید فراهم می شود.

جعفری تصریح کرد: تنها در سال 1393 بیش از 80 هزار متر حفاری به منظور اکتشاف معادن در سطح کشور انجام شد که این رکورد در طول مدت زمان فعالیت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران کم سابقه است و امسال نیز طرح های حفاری به منظور اکتشاف برخی معادن در سطح کشور انجام می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در جریان این بازدید با اشاره به ضرورت جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی گفت: خام فروشی مواد معدنی تنها باعث خروج سرمایه می شود و هیچ ارزش افزوده ای برای کشور ندارد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: نشست های مختلفی با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و اعضاء کمیسیون صنایع و معادن در زمینه جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی برگزار شد که از نتایج آن تدوین بسته های تشویقی برای جذب سرمایه گذاران جهت توسعه کارخانه های فرآوری مواد معدنی است.

وی با بیان اینکه تعرفه گذاری روی مواد معدنی نیز از خروج مواد خام از کشور جلوگیری می کند گفت: فروکروم از جمله مواد معدنی است که فرآوری آن می تواند دارای ارزش افزوده مناسبی باشد اما به دلیل اینکه خام فروشی این ماده معدنی به راحتی انجام می شود، کمتر به موضوع فرآوری توجه شده است.

مدیر مجتمع فروکروم جغتای نیز در ادامه گفت: با تلاش های صورت گرفته و حمایت های دولت ظرفیت تولید فروکروم این مجموعه صنعتی از چهار هزار تن به هشت هزار تن افزایش یافت.

محمدرضا پیرحسینلو ظرفیت تولید سالانه کارخانه را 20 هزار تن فروکروم ذکر و بیان کرد: برنامه ریزی شد تا امسال ظرفیت تولید کارخانه از هشت هزار تن به 15 هزار تن افزایش یابد.

وی افزود: پارسال هفت هزار تن از محصول تولیدی این کارخانه صادر شد که تاثیر بسزایی در افزایش ارزش افزوده این مجتمع صنعتی داشت.
گفتنی است کارخانه فروکروم جغتای در فاصله 350 کیلومتری غرب مشهد واقع است.نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 63512345
تعداد آرا: 0

نظر شما: