پنج شنبه 6 ارديبهشت 1397
فارسیEnglish

دسترسی سریع

اخبار

مجری طرح اکتشاف و تجهیز معدن طلای کوه دم مطرح کرد: رعایت استانداردهای بین المللی اکتشاف برای جذب سرمایه گذار خارجی لازم است
تاریخ : 1395/10/05
به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، غلامرضا هاشمی؛ مجری طرح اکتشاف و تجهیز معدن طلای کوه دم با بیان این مطلب گفت: یکی از چالش ها و مشکلات سرمایه گذاری معدنی در ایران عدم اعتماد سرمایه گذاری خارجی به گزارش های اکتشافی می باشد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه روند اجرای پروژه های اکتشافی در ایران از استاندارد خاصی پیروی نکرده و به دلیل ناآگاهی کارفرمایان از سیستم های استاندارد بین المللی کدینگ و همچنین تصور پر هزینه بودن پاره ای ملزومات، اغلب مشاوران خود را ملزم به اجرای دقیق این استانداردها نمی کنند.

هاشمی خاطر نشان کرد: هرچند برخی شرکت ها استفاده از استاندارد بین المللی جورک را با خود یدک می کشند ولی متاسفانه این امر فقط به استفاده از این اسم محدود می شود چراکه انجام استاندارد جورک مستلزم برخی پیش نیازها و مقدمات، برگزاری دوره های ویژه و همچنین دارا بودن افراد با سابقه و دارای تاییدیه و صاحب امضای انجمن جورک است که هنوز چنین امری در ایران صورت نگرفته است.

مجری طرح اکتشاف و تجهیز معدن طلای کوه دم تصریح کرد: کارفرمایان گاهی اوقات هزینه هایی بابت اکتشاف انجام می دهند که اگر این فعالیت ها در چارچوب استاندارد انجام شود، هزینه های اکتشافی به مراتب پایین تر خواهد بود.

هاشمی با اشاره به کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه گفت: در این کشورها اغلب کارفرمایان برای جذب شرکت های صاحب نام داخلی و خارجی گزارش های خود را در چارچوب کدینگ های بین المللی شناخته شده و مورد قبول تهیه می کنند که این دستورالعمل ها می تواند مطابق با استاندارد سازمان ملل و یا سیستم شناخته شده جورک صورت پذیرد و به عبارت ساده تر زبان بین المللی مشترک بین سرمایه گذار و سرمایه پذیر، استانداردهای بین المللی است.

وی در ادامه افزود: علیرغم تلاش زیاد بنگاه های دولتی و خصوصی برای جذب سرمایه گذار خارجی و صرف هزینه های بسیار، هنوز از فقدان گزارش قابل اعتماد و اتکا رنج می بریم و به همین جهت ذخایر اکتشاف شده در ایران آنگونه که باید و شاید به سرمایه گذاران و علاقمندان معرفی نمی شوند.

مجری طرح اکتشاف و تجهیز معدن طلای کوه دم اظهار داشت: توجه نکردن به حداقل های نیاز سرمایه گذار، برای کشوری که دارای تنوع بسیار زیاد انواع معدنی می باشد، زیبنده و منتفی نیست و باید همه دستگاه های ذیربط اعم از کارفرمایان بزرگ دولتی، سازمان نظام مهندسی معدن، سازمان برنامه و بودجه و غیره همه اهتمام خود را برای استقرار نظام واحد بین المللی به کار گیرند.

هاشمی در خاتمه گفت: در صورت استقرار چنین سیستمی، سایر بخش های مرتبط با اکتشاف ازجمله آزمایشگاه های آنالیز مواد معدنی، شرکت های پیمانکاری حفاری، ژئوفیزیک و به ناچار خود را ملزم به اخد تاییدیه ها و رعایت استانداردهای مرتبط کرده و در نهایت ضمن ارتقای کیفیت در همه بخش های مرتبط، می توانیم نسبت به صدور دانش فنی به کشورهای همجوار نیز پیشتاز باشیم.نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 58812345
تعداد آرا: 0

نظر شما: