شنبه 4 اسفند 1397
فارسیEnglish

دسترسی سریع

اخبار

مدیر مجتمع معدنی سرب نخلک خبر داد: شاهد تحول چشمگیری در معدن نخلک هستیم
تاریخ : 1396/08/13
حمید منتظری هدش؛ مدیر مجتمع معدنی سرب نخلک با بیان این مطلب گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در راستای اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، فرآیندی را تحت عنوان برون سپاری بلند مدت، اکتشاف، استخراج و فرآوری معادن مواد معدنی و فروش آنها را سرلوحه اهداف خود قرار داده است و طی آن مجتمع سرب نخلک را به سرمایه گذاران خصوصی تحت عنوان راهبری واگذار کرده است.

وی در ادامه افزود: حضور بخش خصوصی مجرب معدنی موجب افزایش تولید کنسانتره سرب در این مجتمع شده است و در پی این اقدامات در حال حاضر شاهد تحول چشمگیری در معدن نخلک هستیم از یک سو در مدت زمان کوتاهی حجم سرمایه گذاری قابل توجهی در بخش اکتشاف، استخراج، فرآوری و تولید کنسانتره انجام گرفته و از سوی دیگر تجهیز این مجموعه معدنی برای برداشت از ماده معدنی و باطله ها در کمترین زمان ممکن صورت پذیرفته است.

مدیر مجتمع معدنی سرب نخلک با اشاره به احداث واحد (هوی ‌مدیا) گفت: با توجه به دپوی حدود یک میلیون تن باطله حاوی 5/1 درصد سرب (باطله‌های کارخانه فعلی) در محوطه مجتمع و بلا استفاده بودن آن، به منظور استفاده مجدد از باطله های دپو شده، کارخانه هوی‌مدیا (DMS Dense Media Separations ) با ظرفیت ton/h40 و راندمان 65 درصد طراحی و راه‌اندازی شده و محصول خروجی این بخش کنسانتره‌ای با عیار 5 درصد بوده که جهت پرعیارسازی وارد بخش فلوتاسیون می شود.

منتظری در ادامه افزود: با توجه به دپوی باطله‌های معدنی در محوطه مجتمع و همچنین امکانات موجود و فرسودگی بیش از حد کارخانه فعلی (بیش از 50 سال) و راندمان پایین و هزینه‌های زیاد تعمیر و نگهداری آن، درصورت احداث کارخانه جدید، با استحصال سرب موجود از دپوی باطله کارخانه، ضمن ایجاد ارزش افزوده و کاهش هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده به دلیل عدم نیاز به پرداخت هزینه جهت استخراج ماده معدنی به منظور تامین خوراک مورد نیاز کارخانه از اعماق معادن زیرزمینی، میزان تولید نهایی محصول (کنسانتره سرب) با درآمد و سود بسیار مناسب رشد چشمگیری خواهد داشت.

وی اظهار داشت: با توجه به عدم انجام مطالعات اکتشافی جدید در معدن، نیاز به انجام سرمایه‌گذاری جهت اکتشاف دقیق ذخائر احتمالی و قطعی موجود و سپس برنامه‌ریزی و طراحی جهت استخراج، جزء نیازهای ضروری جهت ادامه فعالیت معدن نخلک بوده که درصورت تأمین بودجه مورد نیاز این مهم محقق خواهد شد و با توجه به امکانات و تجهیزات نصب شده موجود، به دلیل استفاده از عیار پایین (حداقل عیار یک درصد) باعث افزایش ذخایر موجود معدن شده است.

منتظری با اشاره به احداث موزه معدنی در مجتمع نخلک گفت: با توجه به قدمت معدن و وجود وسایل و ابزارآلات بسیار قدیمی در مجتمع، جهت بازدید و آشنایی متخصصین و مهندسین معدن و سایر علاقمندان احداث موزه معدنی در دستور کار قرار دارد.

مدیر مجتمع معدنی نخلک احیای مجدد آموزشگاه معدنی نخلک را از برنامه های دیگر این مجتمع اعلام کرد و افزود: آموزش عملی و کاربردی نیروی انسانی مورد نیاز کشور در بخش های مختلف معدن با توجه به تجربه این مجتمع در این زمینه از سال 1352 تا 1372 حایز اهمیت است.

وی از جمله نقاط قوت راهبری استخراج تولید و فروش کنسانتره طی 9 ماه گذشته را استخراج 25150 تن ماده معدنی و تولید 1850 تن کنسانتره با عیار حدود 52 درصد و نیز فروش بیش از 1700 تن بیان کرد و افزود: در مقایسه با استخراج مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد 26 درصدی استخراج ماده معدنی و رشد 10 درصدی تولید کنسانتره می باشیم.

منتظری یکی از اهداف واگذاری مجتمع ها را در قالب راهبردی، چابک سازی امور اجرایی شرکت ها و جذب سرمایه و مشارکت بخش خصوصی و در نتیجه افزایش اشتغال پایدار در این مجتمع عنوان کرد و افزود: در مقایسه عملکرد این شرکت طی 9 ماه گذشته علاوه بر نیروی انسانی قبلی تعداد 70 نفر نیروی انسانی جدید جذب شدند، ضمن اینکه بالغ بر 80 میلیارد ریال سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی صورت گرفته است و تیم های کارشناسی و عملیاتی در حال بررسی و اکتشاف در نقاط امید بخش در منطقه نخلک بوده که به زودی اطلاعات اکتشاف تکمیلی در این مجتمع گزارش خواهد گردید.

وی در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه در طول سالیان گذشته تفکر منفی نسبت به سرمایه گذاران ایجاد شده است، حال انتظار میرود با تفسیر نگرش و فراهم کردن زمینه برای حضور شرکتهای سرمایه گذار مجرب در فعالیت های معدنی زمینه را برای رشد اقتصادی کشور فراهم سازیم.

در ادامه این گزارش گفت و گویی با مدیرعامل شرکت معدنی سرب و روی کیمیاگوهران به عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی در مجتمع نخلک داشتیم و نظرات وی را در خصوص روند اجرای فعالیت های معدنی در این مجتمع جویا شدیم.

برنامه تولید 400تن کنسانتره سرب در ماه را داریم

تقی مصطفی جوکار؛ مدیرعامل شرکت معدنی سرب و روی کیمیاگوهران با اشاره به قرارداد 25 ساله منعقده فی مابین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و این مجموعه گفت: شرح کلی فعالیت های صورت گرفته در واحد اکتشاف از زمان اجرای قرارداد شامل: تشکیل تیم اکتشافی با استفاده از کارشناسان مجرب، تجهیز واحد اکتشاف به تجهیزات مورد نیاز ازجمله دستگاه های حفاری مغزه گیری تونلی و سطحی و نیز شروع عملیات حفاری مغزه گیری با دو دستگاه حفاری سطحی و تونلی بعد از تهیه نقشه های مربوطه می باشد که تاکنون حدود 1000 متر حفاری و مغزه گیری صورت گرفته است.

وی با اشاره به بخش استخراج مجتمع نخلک گفت: تشکیل تیم کارشناسی مجرب استخراجی و نقشه برداری، تعمیرات اساسی و نوسازی کلیه تجهیزات معدن ازجمله آسانسور، اسکیپ، کمپرسورها و ...، ارتقای بخش ایمنی معدن و خرید تجهیزات مورد نیاز، خرید تجهیزات مورد نیاز تونل جهت عملیات استخراج ازجمله: هدلودر، اتولودر، کمپرسور برقی، پرفراتور و ... و نیز تغییر روش های استخراج و استفاده از روش های مناسب استخراجی از جمله اقدامات صورت گرفته در بخش استخراج معدن است.

جوکار با اشاره به رشد ظرفیت تولید معدن از زمان اجرای قرارداد تاکنون گفت: متوسط تولید ماهانه 2000 تن بوده که تا 3500 تن تولید در ماه افزایش یافته و برنامه آتی تولید خاک معدن 5000 تن در ماه خواهد بود.

وی تولید کنسانتره سرب را در حال حاضر 200 تن در ماه عنوان کرد و افزود: طی 3 ماه آینده این رقم به 400 تن در ماه خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی کیمیا گوهران خاطر نشان کرد: نصب و راه اندازی واحد (هوی مدیا) جهت پرعیارسازی باطله های جیک و خاک کم عیار معدن جهت تولید بخشی از خوراک اولیه کارخانه، بازسازی و به روز کردن کارخانه فرآوری قدیم و نیز نصب کارخانه جدید با ظرفیت 300 تن با پیشرفت 90 درصدی تا امروز با هزینه بالغ بر 100 میلیارد ریال از دیگر اقدامات صورت گرفته در واحد فرآوری نخلک می باشد.

جوکار تصریح کرد: با توجه به فعالیت های این شرکت طی این مدت کوتاه تعداد نیروها مجموعا به 216 نفر رسیده که شاهد رشد 35 درصدی نیروهای انسانی نیز هستیم.نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 102212345
تعداد آرا: 0

نظر شما: