مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد: شناسایی 29 محدوده اصلی اكتشافی در کشور
تاریخ : 1396/05/29
در حال حاضر بالغ بر 29 محدوده اصلی یا تارگت اصلی اكتشافی شناسایی شده است كه در مرحله اخذ استعلام های ماده 24 می باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، حسام مقدم علی؛ مدیر اکتشاف شرکت با بیان این مطلب گفت: میزان حفاری انجام شده در سال 1395 معادل 24642 متر بوده، كه از این میزان 5300 متر در حوزه زغال سنگ، 14321 متر در حوزه سنگ آهن و 5021 متر در حوزه پلی متال صورت پذیرفت.

حفاری های انجام شده در 4 سال اخیر به بیش از 212 هزار متر رسید، این در حالی است كه میزان حفاری در 4 سال پیش از آن، به 102 هزار متر رسیده بود. در چهار سال اخیر شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران 70 میلیارد تومان در بخش اكتشاف سرمایه گذاری كرد كه منجر به كشف 560 میلیون تن زغال سنگ، 350 میلیون تن سنگ آهن و پلی متال (مواد معدنی فلزی غیرآهن) شد كه در مجموع به ارزش 4.8 میلیارد دلار می باشد.

وی در ادامه افزود: به طور میانگین در طی دوره سه ساله اخیر 52 درصد از حفاری گمانه های اكتشافی، 49 درصد از فرآیند تهیه نقشه در مقیاس های مختلف، 42 درصد از ژئوفیزیك انجام شده، 44 درصد در ترانشه و چاهك های حفر شده و 39 درصد در مراحله نمونه برداری و آنالیز مطابق سیاست ها و به نیابت از ایمیدرو توسط این شركت به انجام رسیده است.

مقدم علی خاطر نشان کرد: در سال 1395 برای نخستین بار پس از چند مرحله تلاش در راستای واگذاری محدوده های اكتشافی به بخش خصوصی و بهره گیری از پتانسیل مالی و تخصصی این گروه ها در توسعه بخش اكتشاف شركت موفق به واگذاری محدوده سرب ازبكوه در استان خراسان جنوبی شد كه مراحل اجرایی در دست اقدام است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر 29 محدوده اصلی یا تارگت اصلی اكتشافی شناسایی شده است كه در مرحله اخذ استعلام های ماده 24 می باشد و در حال حاضر 38 پروژه اكتشافی در دست اقدام اجرایی و یا اداری است.

مدیر اکتشاف ایمپاسکو با اشاره به انجام مطالعات ژئوفیزیك گفت: با بهره گیری از خدمات مشاوران خارجی در راستای دستیابی به روش های تلفیقی از قبیل EM و AMT برنامه ریزی و حفاری عمیق ترین گمانه اكتشافی در آنومالی های عمیق سنگ آهن تا عمق 1800 متر كه همچنان ادامه دارد.

وی از دیگر اقدامات شاخص انجام شده در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران را همكاری با سازمان زمین شناسی كشور و شعب تابعه آن در مراحل شناسائی و پی جویی خصوصاً در پهنه های اكتشافی و نواحی مستعد آن نام برد و افزود: همكاری سازنده با سازمان انرژی اتمی در محدوده مشترك بر اساس آیین نامه اختلاط از دیگر همکاری های مشترک ایمپاسکو با سازمان های دیگر در راستای توسعه فعالیت های اکتشافی است.